Fraud Blocker

Jaki system zarządzania treścią wybrać?

Jaki system zarządzania treścią wybrać?

Data publikacji:

Czasy, w których by wprowadzić drobną zmianę w danych kontaktowych lub dodać nowy wpis do aktualności na stronie, potrzebny był kontakt z informatykiem bezpowrotnie przeminęły.

Obecnie, większość stron internetowych funkcjonujących w internecie posiada system zarządzania treścią (ang. CMS – Content Management System). System CMS umożliwia za pomocą wizualnego edytora, bez konieczności ingerowania w kod źródłowy strony wprowadzić podstawowe zmiany w treściach, zaktualizować grafiki, rozbudować stronę internetową o np. nową podstronę ofertową.  Bardziej zaawansowanym użytkownikom pozwala nawet stworzyć nową funkcjonalność bez wiedzy programistycznej.

System zarządzania treścią typu Open Source, czy autorskie rozwiązanie agencji tworzącej strony internetowe?

Zastanawiając się jaki system zarządzania treścią wybrać dla swojej strony internetowej, mamy do wyboru rozwiązania dostępne na licencji publicznej GNU (General Public License, na przykład GPLv2) np. CMS WordPress lub autorskie rozwiązania agencji interaktywnej, która wraz z prawami autorskimi do strony udziela nam licencji na korzystanie z ich autorskiego rozwiązania.

Cechy charakterystyczne systemów CMS typu Open Source:

 1. wolność wykorzystania oprogramowania w dowolnym celu,
 2. możliwość dowolnej ingerencji w kod źródłowy oprogramowania i dostosowanie go do swoich indywidualnych potrzeb (możliwość budowania dedykowanych projektów bazując na gotowym silniku CMS),
 3. rozwiązanie przetestowane przez setki tysięcy programistów i użytkowników z całego świata,
 4. regularne, darmowe aktualizacje oprogramowania i rozbudowa systemu CMS o nowe, użyteczne funkcjonalności,
 5. wysokie bezpieczeństwo – regularne aktualizacje zapewniają szybką naprawę błędów i luk w oprogramowaniu,
 6. dostęp do wielu niezależnych specjalistów, którzy będą wstanie zaopiekować się Twoją stroną internetową,
 7. tysiące darmowych wtyczek, które usprawniają zarządzanie stroną oraz umożliwiają wdrożenie nowych funkcjonalności w łatwy i szybki sposób.

Cechy charakterystyczne autorskich systemów agencji interaktywnej:

 1. pełne uwiązanie do autora systemu zarządzania treścią – tylko firma, która wyprodukowała oprogramowanie podejmie się rozbudowy lub edycji strony internetowej opartej na autorskim systemie CMS,
 2. ograniczony dostęp do aktualizacji – dostęp do aktualizacji oprogramowania uzależniony od producenta oprogramowania,
 3. niewielka ilość testerów oprogramowania – dużo niższe prawdopodobieństwo wykrycia błędów i luk w oprogramowaniu, ponieważ z systemu korzysta jedynie zamknięta grupa klientów agencji interaktywnej,
 4. brak dostępu do darmowych wtyczek usprawniających działanie strony – każda drobna funkcjonalność musi być realizowana przez agencję za dodatkową opłatą.

Idealny duet: CMS WordPress + dedykowany projekt graficzny wraz z pełnym wdrożeniem

W naszej agencji interaktywnej The Lion doszliśmy do wniosku, że najbardziej korzystnym rozwiązaniem dla naszych klientów, jak również nas jako twórców stron internetowych będzie wykorzystanie systemu zarządzania treścią typu Open Source – CMS WordPress. System CMS WordPress wykorzystujemy jako silnik strony internetowej, który stanowi zaplecze, podstawę, na której budujemy w pełni autorski, dedykowany front-end (część wizualną, widoczną przez użytkownika zewnętrznego strony internetowej).

Wykorzystanie CMS WordPress jako zaplecza strony, wraz z autorskim projektem graficznym oraz dedykowanym wdrożeniem, zapewnia następujące korzyści:

 1. Możliwość czerpania z wszystkich zalet płynących z systemu zarządzania treścią typu Open Source opisanych powyżej.
 2. Możemy skupić się w pełni na dopracowaniu części strony, którą widzi zewnętrzny użytkownik, a zaplecze administratora jest stabilne, sprawdzone i funkcjonalne. Dzięki temu możemy szybciej i taniej wykonać unikalny projekt.
 3. Tworząc dedykowany front-end strony, piszemy lekki i wydajny kod, który zapewnia szybkie działanie strony internetowej.
 4. System CMS WordPress jest rozwiązaniem w pełni otwartym i przy znajomości interfejsu programistycznego WordPress’a (tzw. API),  jesteśmy wstanie rozbudować CMS WordPress o dowolną, dedykowaną pod potrzeby klienta funkcjonalność.

Pamiętaj, że CMS WordPress to nie tylko gotowe szablony i darmowe wtyczki dla amatorów, to również potężne narzędzie dla profesjonalistów, na którym powstają profesjonalne strony internetowe o unikalnych funkcjonalnościach, szytych na miarę potrzeb wymagających klientów.

Sprawdź nasze wybrane realizacje stron internetowych

Posiadamy rozbudowane portfolio, które jest gwarancją wieloletniego doświadczenia