Fraud Blocker

Jak uzyskać wysoki wynik w Google PageSpeed Insights?

Jak uzyskać wysoki wynik w Google PageSpeed Insights?

Data publikacji:

Dlaczego warto zadbać o wysoki wynik w Google PageSpeed Insights?

Wynik strony internetowej w Page Speed Test od Google jest jednym z czynników wpływających na wskaźnik jakości strony docelowej. Warto o niego zadbać, ponieważ wyższy wynik jakości zwykle oznacza wyższą pozycję w organicznych wynikach wyszukiwania w Google, niższe koszty oraz wyższe pozycje reklam Google Ads.

Warto jednak pamiętać, że wskaźnik PageSpeed Insights nie odzwierciedla prędkości działania strony internetowej i nie jest rzetelnym testem wydajności witryny. Wyznacza on jedynie obecny stopień i potencjał optymalizacji serwisu internetowego w obszarach, na które zwraca uwagę to narzędzie.

Zauważ również, że wysoki poziom skomplikowania strony docelowej utrudnia, a nieraz nawet uniemożliwia osiągnięcie najwyższych rezultatów w PageSpeed. Jeśli na stronie posiadasz imponujące animacje, wiele mediów, liczne biblioteki Java Script, to wynik może być przeciętny, a jego optymalizacja bez rezygnacji z części funkcjonalności strony będzie bardzo trudna. Pamiętaj, że narzędzie to nadaje się bardzo dobrze do planowania optymalizacji serwisu, jednak nie powinniśmy traktować go jako rzetelny pomiar wydajności strony www.

Jak osiągnąć wysoki wynik w Google PageSpeed Insights?

Poniżej przeczytasz o dwóch głównych problemach, na które napotkaliśmy podczas optymalizacji naszej strony internetowej.

Minifikuj kod źródłowy oraz wyeliminuj zasoby blokujące renderowanie

Brak minifikacji kodu oraz zasoby blokujące renderowanie są dwoma najczęstszymi problemami wpływającymi na słaby wynik w Google PageSpeed Insights. Żeby sobie z tym poradzić, na ostatnim etapie prac nad stroną internetową, gdy cały kod źródłowy jest już gotowy, scalamy wszystkie pliki stylów CSS oraz bibliotek Java Script w jeden plik CSS i JS, a następnie cały kod sprowadzamy do jednej linijki. Tak zoptymalizowany plik nie jest czytelny dla programisty, ale dla przeglądarki internetowej nie ma to znaczenia (odczyta go tak samo dobrze). Dzięki takiemu rozwiązaniu, przeglądarka internetowa wysyła mniej zapytań do serwera, a żądane pliki są mniejsze. W efektywnie skróci się czas otwierania strony internetowej.

Polecane narzędzia:

  1. Combine JS files – minifikuje i scala pliki JS w ustalonej kolejności
  2. WinLess – kompiluje pliki LESS (preprocesor CSS) i zwraca zminifikowany plik CSS

Wyświetlaj obrazy w formatach nowej generacji

Tworząc stronę WWW w oparciu o CMS WordPress rozwiążesz to zagadnienie za pomocą kilku kliknięć. Wystarczy, że zainstalujesz i skonfigurujesz rozszerzenie Images to WebP. Rozszerzenie pozwala nie tylko zoptymalizować pliki znajdujące się w bibliotece mediów, ale również dostosuje obrazy będące integralną częścią Twojego szablonu strony internetowej.

Zwróć uwagę na powyższe wskazówki podczas wdrażania własnej strony internetowej, a na pewno wynik Twojej strony w Google PageSpeed będzie ponadprzeciętny.

Więcej wskazówek dotyczących optymalizacji prędkości działania strony internetowej znajdziesz tutaj.

Sprawdź nasze wybrane realizacje stron internetowych

Posiadamy rozbudowane portfolio, które jest gwarancją wieloletniego doświadczenia