Fraud Blocker

Rozbudowa wewnętrznego działu marketingu czy outsourcing?

Rozbudowa wewnętrznego działu marketingu czy outsourcing?

Data publikacji:

Współczesny rynek biznesowy jest niezwykle konkurencyjny, co zmusza firmy do ciągłego dążenia do rozwoju i innowacji. Jednym z kluczowych czynników wpływających na sukces przedsiębiorstw jest prowadzenie skutecznych działań marketingowych. Dzięki nim firmy budują swoją markę, pozyskują nowych klientów, zwiększają sprzedaż i zyski, a także wyróżniają się na tle konkurencji.

Z biegiem czasu pojawia się jednak pytanie – na co lepiej postawić: rozbudowę wewnętrznego działu marketingu czy outsourcing? W tym artykule czeka Cię: przedstawienie sytuacji, która rozwija się na początku podjęcia decyzji w firmie, rozstrzygnięcie dylematu na podstawie porównania kosztów oraz indywidualnych potrzeb przedsiębiorstw, wskazówki jak zbilansować tańszą usługę korzystania z zewnętrznego działu marketingu i przedstawimy naszą propozycję outsourcingu marketingu. W naszym artykule możesz prześledzić:

  1. Działania marketingowe na początku działania firmy
  2. Dział marketingu vs outsourcing usług
  3. Porównanie kosztów rozbudowy działu marketingu a usługi outsourcingu
  4. Balans korzystania z usług zewnętrznego działu marketingu
  5. Korzyści outsourcingu marketingu – usługa abonamentowa od The Lion

Działania marketingowe na początku działania firmy

Na początku rozwoju w małych firmach bieżącymi działaniami marketingowymi zazwyczaj zajmuje się założyciel lub pierwszy pracownik, który próbuje wygospodarować choć chwilę wolnego czasu na te zadania między swoim bieżącym zakresem obowiązków. Wraz z rozwojem biznesu pojawia się dedykowana osoba świadcząca usługi profesjonalne w ramach procesów marketingowych firmy. Z reguły jest to tzw. marketing manager, na którego zrzuca się wszystkie obowiązki wchodzące w zakres jak najogólniej rozumianej komunikacji marketingowej – prowadzenie profilów firmy w social mediach, pisanie tekstów na stronę, tworzenie nowych grafik, administrowanie strony internetowej itd.

Jednak gdy nieustanne prowadzenie kampanii marketingowych i ciągłe postowanie w mediach społecznościowych staje się przytłaczające i zatrudniony pracownik działu marketingu na stanowisku specjalisty przestaje radzić sobie z ilością obowiązków wewnątrz swojej firmy, całe przedsiębiorstwo staje przed nowym wyzwaniem. W tej sytuacji można zatrudnić nowe osoby i zbudować wewnętrzny dział marketingu lub skorzystać z outsourcingu usług, dzięki któremu będzie można zlecić większość zadań marketingowych firmie zewnętrznej.

dział marketingu czy outsourcing

Dział marketingu vs outsourcing usług

Marketing zewnętrzny ma wiele plusów – pozwala firmie skupić się na swojej podstawowej działalności, podczas gdy zewnętrzna agencja może skupić się na strategii i realizacji działań marketingowych. W dodatku ta opcja gwarantuje dostęp do wiedzy i doświadczenia. Firmy świadczące usługi zewnętrzne posiadają wiedzę i doświadczenie w prowadzeniu kampanii marketingowych, dzięki czemu mogą zaproponować skuteczne strategie i rozwiązania zwiększenie skuteczności działań. Ponadto wyspecjalizowane agencje marketingowe jednocześnie pracują z wieloma klientami i czerpią doświadczenia z różnych źródeł. Mają też dostęp do wielu danych, na podstawie których mogą podejmować bardziej trafne decyzje.

Jednak pojawiają się także minusy. W przypadku usług firmy zewnętrznej i zlecenia outsourcingu działu marketingu traci się pełną kontrolę nad procesem realizacji działań marketingowych. Choć istnieją umowy i porozumienia, to zawsze pozostaje pewien stopień niepewności. Ponadto firma zlecająca może nie mieć wpływu na priorytetyzowanie zadań przez agencję zewnętrzną, a także na tempo ich realizacji.

Dodatkowo w branżach wysoce specjalistycznych np. medycynie, budownictwie czy informatyce przygotowanie wartościowych treści, które będą wolne od błędów merytorycznych, wymaga dogłębnej znajomości dziedziny. Takiej wiedzy może brakować specjalistom z zewnętrznego działu marketingu. Rozwiązaniem jest tutaj jednak ścisła współpraca pomiędzy wewnętrznym zespołem firmy a agencją świadczącą usługi w ramach outsourcingu marketingowego.

Warto zastanowić się również nad tym, czy zewnętrzna firma marketingowa ma odpowiednie kompetencje i doświadczenie. Nie warto oszczędzać na jakości usług, ponieważ w dłuższej perspektywie może to przynieść szkody dla firmy.

Wybór między rozbudową wewnętrznego działu marketingu a outsourcingiem zależy od indywidualnych potrzeb i możliwości każdej firmy. Oba podejścia mają swoje zalety i wady. Warto jednak dokładnie przeanalizować koszty obu opcji zanim podejmie się ostateczną decyzję.

dział marketingu czy outsourcing

Porównanie kosztów rozbudowy działu marketingu a usługi outsourcingu

Przed podjęciem decyzji o określonych działaniach marketingowych należy porównać usługi profesjonalne prowadzone wewnątrz działu firmy z zatrudnieniem zewnętrznej agencji. Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na to, że ciężko o osobę, która ma kompetencje we wszystkim: pisanie tekstów, grafika komputerowa, obsługa stron www, prace programistyczne nad stroną. W dodatku tworzenie odrębnego działu marketingu oraz zatrudnienie nowych osób wiąże się z dodatkowymi kosztami, takimi jak: wynagrodzenia, ubezpieczenia, szkolenia czy zakup sprzętu i oprogramowania.

Z kolei poleganie na osobach specjalizujących się w różnych obszarach outsourcingu marketingu to korzystne rozwiązanie dla firm chcących zwiększyć swoją skuteczność i poszerzyć kompetencje, obniżając koszty. W całościowym ujęciu marketing zlecony na zewnątrz jest tańszy. Dzięki outsourcingowi można uzyskać dostęp do specjalistów z różnych dziedzin wchodzących w zakres marketingu internetowego.

Balans korzystania z usług zewnętrznego działu marketingu

Dobrym rozwiązaniem w strategii marketingowej może być zatrudnienie kogoś wewnątrz firmy, kto koordynuje prace, wyznacza kierunek i cele powierzane do realizacji outsourcingowo, a dodatkowo wspiera merytorycznie zewnętrzny zespół. Taka osoba może pełnić rolę lidera zespołu, który składa się zarówno z wewnętrznych jak i zewnętrznych specjalistów. W ten sposób dział marketingu w firmie nie jest obciążony wszystkimi zadaniami, a zespół zewnętrzny może pracować skutecznie i efektywnie. Takie rozwiązanie pozwala na zachowanie elastyczności i jednoczesne obniżenie kosztów prowadzenia, czy rozbudowywania działu marketingu.

Podejście to pozwala na skuteczne wykorzystanie zasobów firmy, które często mają już wiedzę i doświadczenie w swojej dziedzinie, ale są zbyt obciążeni codziennymi obowiązkami, by poświęcić więcej czasu na zadania związane z marketingiem internetowym. Dzięki temu osoba odpowiedzialna za koordynację prac z zakresu marketingu w firmie ma możliwość skupienia się na ogólnych celach i strategiach, a zespoły zewnętrzne realizują te cele w praktyce.

Korzyści outsourcingu marketingu – usługa abonamentowa od The Lion

The Lion oferuje elastyczne pakiety usług, dopasowane do indywidualnych potrzeb każdej firmy. Dzięki temu możesz poprawić efektywność wewnętrznego działu marketingu bez konieczności zatrudnienia nowych pracowników oraz zaoszczędzić czas poświęcony na proces rekrutacyjny, co wyraźnie przełoży się na efekt finansowy. Przy stałej współpracy z naszą agencją interaktywną możesz skorzystać z dostępu do grupy ekspertów o różnych specjalizacjach i dobrać ilość godzin do swoich aktualnych potrzeb. Gwarantujemy Ci także umowę B2B bez okresu wypowiedzenia.

Jakie prace realizujemy w ramach współpracy abonamentowej?

  • Obsługa graficzna – grafiki reklamowe, grafiki na social media, grafiki na stronę internetową, prezentacje ofertowe, infografiki;
  • Copywriting (pisanie tekstów) – treści ofertowe, perswazyjne treści sprzedażowe, treści dla SEO, treści pod social media;
  • Administracja stron www – dodawanie i edycja treści na stronie internetowej, regularne aktualizacje CMS WordPress i wtyczek, wykonywanie kopii bezpieczeństwa, monitoring widoczności strony oraz błędów 4xx i 5xx;
  • Prace programistyczne – modyfikacje strony internetowej wymagającej ingerencji w kod źródłowy, techniczne SEO, optymalizacja wydajności strony internetowej.

Sprawdź nasze wybrane realizacje stron internetowych

Posiadamy rozbudowane portfolio, które jest gwarancją wieloletniego doświadczenia