Fraud Blocker

Wystartuj z Firmą #2 – Identyfikacja wizualna

Wystartuj z Firmą #2 – Identyfikacja wizualna

Data publikacji:

W części #1 Asia stworzyła swój plan działania na cały rok, żeby stopniowo wykonywać działania konieczne do założenia i kompleksowego uruchomienia jej firmy architektonicznej. Pierwszym poważnym zadaniem jest stworzenie przez nią własnej identyfikacji wizualnej. Ze względu na swój zmysł estetyczny i podstawowe umiejętności projektowania graficznego, Asia chce stworzyć każdy z elementów identyfikacji wizualnej własnej firmy samodzielnie. Na co powinna zwrócić uwagę?

  1. Określenie stylu i charakteru marki
  2. Projekt logo – jak zaprojektować identyfikację wizualną?
  3. Rola kolorystyki wśród rozwiązań wizualnych
  4. Dobór fontów podczas tworzenia identyfikacji wizualnej

Określenie stylu i charakteru marki

Na samym początku tworzenia identyfikacji wizualnej należy zacząć od koncepcji kreatywnej i strategicznej. Asia musi określić styl i charakter marki, które miałyby swoje odzwierciedlenie w logo jej firmy. Styl może być wyrażony poprzez wybór kolorów, kształtów i typografii, natomiast charakter marki przez sposób komunikacji z klientami, wizerunek, treści i ton przekazu. Przykładowo firma, której wartościami są innowacyjność i nowoczesność, może wykorzystać futurystyczne wizerunki i język reklamowy. Natomiast przedsiębiorstwo, które stawia na tradycję i jakość, powinno skupić się na tonie mającym przede wszystkim zbudować zaufanie wśród potencjalnych klientów.

Podczas tworzenia strategii marketingowej Asia musiała dokładnie określić swoją grupę docelową. Zamierza kierować swoją komunikację wizualną oraz całą ofertę do kobiet oraz mężczyzn między 27. a 45. rokiem życia, którzy są przedstawicielami klasy średniej oraz wyższej. Z reguły mieszkają w większych miastach w Polsce, ale często potrzebują mieć stworzony projekt architektoniczny na obrzeżach. Będą oczekiwać profesjonalnych projektów z nutą nowoczesności jeżeli chodzi o ich wykonanie. Posiadając te informacje i mając scharakteryzowaną grupę docelową, Asia może przejść do określenia własnego stylu i charakteru marki, odpowiadając na ich potrzeby.

Projektowa firma architektoniczna kojarzy się z reguły z eleganckim charakterem o minimalistycznej formie przekazu czy typografii. Asia uznała, że zamierza połączyć ten przekaz z żywymi i intensywnymi kolorami, aby pokazać różne możliwości – nie tylko te najbardziej standardowe – w procesie tworzenia projektów architektonicznych. Swój wizerunek zamierza przekazywać jako poparty odpowiednim doświadczeniem oraz portfolio. Będzie komunikować jako osoba odpowiadająca na indywidualne potrzeby każdego klienta, która w sposób profesjonalny zamierza prowadzić każdy ze swoich projektów.

Wystartuj z Firmą#1 - Identyfikacja wizualna

Projekt logo – jak zaprojektować identyfikację wizualną?

Ważne jest, aby styl i charakter marki były spójne w całej identyfikacji wizualnej firmy – przechodząc od logo i materiałów reklamowych, kończąc na stronie internetowej. Dzięki temu klienci łatwiej zapamiętają i rozpoznają markę Asi, co poprowadzi do budowania silniejszej i bardziej rozpoznawalnej obecności jej firmy na rynku. Myśląc o stworzeniu projektu logotypu, należy zdecydować się na konkretne narzędzie graficzne. Elementy identyfikacji najlepiej jest zaprojektować w profesjonalnych programach takich jak: Adobe Illustrator, Adobe inDesign czy CorelDRAW.

Osoby, które nie miały wcześniej styczności z żadnym z nich, może kusić np. darmowy program do projektowania graficznego online, jakim jest intuicyjna Canva. Tworząc za jej pomocą niepowtarzalne logo, można bezpiecznie używać dowolnych fontów z biblioteki oraz podstawowych linii oraz kształtów. Wykorzystanie gotowego szablonu logo jako swojego znaku towarowego z wyłącznymi prawami autorskimi jest jednak surowo zakazane. Szablony w Canvie mogą przydać się w małych czy osobistych projektach, do których nie potrzeba wyłącznych praw. Można je wykorzystać wyłącznie jako punkt wyjścia do stworzenia własnego projektu, który będzie niepowtarzalny. W innym przypadku trzeba mierzyć się z tym, że ktoś inny stworzy swój system wizualny spójnej identyfikacji oparty dokładnie na tym samym szablonie co Ty. Może to z kolei prowadzić do trudności w rejestracji znaku towarowego i ochrony marki, konfliktów prawnych czy żądań odszkodowań. Podobnie może wydarzyć się przy użyciu gotowych kreatorów logo – lepiej zostawić je dla siebie tylko jako formę inspiracji.

Mając na uwadze powyższe kwestie, Asia, która posiada doświadczenie graficzne, decyduje się na zaprojektowanie wizerunku marki w postaci logo w programie Adobe Illustrator. Nie jest to program darmowy, jednak daje wiele możliwości. Asia chce zdecydować się na logo, w którego „skład” wchodzą: sygnet – obrazowa identyfikacja firmy – oraz logotyp – graficzny przekaz tekstowy (nazwy jej firmy) zamieszczony pod sygnetem.

Dogłębny research to podstawa niemal każdego działania w działaniu strategicznym, także tym, który dotyczy projektowania logo. Sprawdzenie systemów identyfikacji wizualnych konkurencyjnych firm to początek pracy. W jego trakcie Asia zdecydowała się stworzyć listę najczęściej stosowanych rozwiązań co do prezentowania grafik oraz nazw firm. Dzięki temu mając je na względzie, może wymyślić oryginalny sposób przedstawienia własnego, który będzie równocześnie trzymał się poniekąd kanonu firm architektonicznych.

Będąc na kolejnym etapie, stricte kreatywnym, Asia musi wybrać kombinację, która najlepiej będzie odzwierciedlała jej firmę. Tworząc projekt identyfikacji, skupia się na minimalistycznym przedstawieniu sygnetu w formie budynków, brył lub geometrycznych ikon, mających przypominać proces koncepcyjny w zawodzie architekta, jak też sam efekt pracy. Takie przedstawienie ikoniczne jasno komunikuje klientom i odbiorcom, do których kierowana będzie identyfikacja marki, z jakimi usługami mają mieć do czynienia.

Asia ma też na uwadze fakt, że projekt logo powinien być łatwo skalowalny, aby móc umieszczać go na wielu materiałach firmowych – także tych mniejszych, jak na przykład wizytówki. Z tego względu nie umieszcza w sygnecie wielu małych i szczegółowych elementów, tylko stawia na minimalizm i prostotę formy.

Wystartuj z Firmą #2 - Identyfikacja wizualna

Rola kolorystyki wśród rozwiązań wizualnych

Barwy wykorzystywane w wizerunku marki są niezwykle istotne. Dzięki wcześniejszemu researchowi Asia zdaje sobie sprawę, że wiele renomowanych firm architektonicznych podkreśla swój profesjonalizm i innowacyjność, wykorzystując intensywne i ciemne kolory w identyfikacji graficznej marki. Najczęściej w logo pojawiają się granat, czerń lub indygo, które symbolizują rzetelność, kreatywność i elegancki styl ponadczasowy w swojej estetyce.

Projektując logo, Asia chce wyróżnić się mocnym akcentem kolorystycznym wykorzystanym w sygnecie oraz postawić na minimalistyczną czerń w logotypie – graficznej nawie firmy. Pozwoli jej to odpowiednio wyróżnić się na rynku. Akcent kolorystyczny, który ma zaskoczyć odbiorców, to magenta. Asia planuje jednak postawić na przewagę czerni oraz bieli, wybierając estetykę dominującą zarówno na stronie internetowej, jak też jej social mediach oraz materiałach firmowych.

Dobór fontów podczas tworzenia identyfikacji wizualnej

Ostatnim punktem, który musi dopełnić wizję logo firmy Asi, jest wybór odpowiedniego fontu do logotypu. Elementy systemu identyfikacji powinny się stale dopełniać, dlatego do wyrazistego kolorystycznie sygnetu, architektka dołącza bezszeryfowy font – pismo o kroju pozbawionym ozdobników. Z bezpłatnych bibliotek może wykorzystać wiele fontów, dostępnych chociażby poprzez Google Fonts i dobiera ten, który najbardziej jej odpowiada.

Osobna typografia musi także zaistnieć na jej przyszłej stronie internetowej. W tym przypadku Asia zamierza wykorzystać zarówno font szeryfowy (używany sporadycznie do nagłówków), jak też bezszeryfowy do większości tekstów pojawiających się na stronie. Tworząc spójny system, chce aby każdy element składający się na całokształt wizerunku firmy, mógł zostać pozytywnie odebrany przez jej przyszłych klientów.

Sprawdź nasze wybrane realizacje stron internetowych

Posiadamy rozbudowane portfolio, które jest gwarancją wieloletniego doświadczenia